Forum

Modelowanie przemie...
 
Notifications
Clear all

Modelowanie przemieszczania się zanieczyszczeń  

  RSS

Jeremi Baran
(@jeremi-baran)
New Member
Dołączył: 3 lata temu
Posty: 2
08/04/2019 12:45 pm  

Szanowni Państwo,

Piszę do Państwa z prośbą o drobne wskazówki dotyczące użytkowania programu MIKE SHE.

Chciałbym prosić o radę związaną z tym w jakim formacie i jakie dane (chodzi o ich dokładność i format) byłyby najlepsze do przeprowadzania analiz ruchu wody powierzchniowej i gruntowej, a także przemieszczania się zanieczyszczeń w zlewniach górskich oraz jak przeprowadzać samą analizę przemieszczania się zanieczyszczeń.


Cytat
Ania_DHI
(@ania_dhi)
Member Moderator
Dołączył: 3 lata temu
Posty: 9
08/04/2019 4:19 pm  

Dzień dobry,

Jeśli chce Pan  symulować ruch wód powierzchniowych/podziemnych z MIKE SHE, należy określić parametry podstawowe takie jak:  "overland water depth", "surface flow velocities" i "head elevation in the saturated zone". Format plików wyjściowych z MIKE SHE to DFS2/DFS3 lub szereg czasowy DFS0. Dokładność wyników zależy od danych wejściowych użytkownika.
Ruch zanieczyszczeń jest zwykle badany przez symulację "species transport". Użytkownik może symulować stężenie w modelu. Dane wyjściowe takie same jak podano powyżej.
Jeśli chodzi o dane wejściowe dla MIKE SHE to są one zależne od parametrów, które są mierzone. Surowe dane wejściowe mogą być prostymi plikami tekstowymi z rozszerzeniem. DAT/. TXT/. XLSX lub plikami rastrowymi, takimi jak TIF. Dokładność jest zależna od pomierzonych parametrów.

Pozdrawiam,

This post was modified 3 lata temu by Ania_DHI

OdpowiedzCytat
Jeremi Baran
(@jeremi-baran)
New Member
Dołączył: 3 lata temu
Posty: 2
27/05/2019 3:42 pm  

W miarę pracy nad modelem nasunęło mi się kilka pytań.

Czy mógłbym prosić jeszcze o dokładny opis jak korzystać z narzędzia "species transport"? Jak włączyć to narzędzie i jak definiować kolejne parametry?

Przy okazji chciałbym też zapytać o jakich kodów używa program MIKE SHE do opisu gleby i w razie czego jak przechodzić ze standardowej klasyfikacji gleb w Polsce na klasyfikację którą obsługuję program. I czy do zobrazowania zagospodarowania można użyć CORINE Land Cover?

Ostatnim pytaniem będzie chyba to czy dane przestrzenne w formacie tekstowym wprowadzane opisane są kodem ASCII?

Z góry dziękuję za poświęcony czas i pomoc.


OdpowiedzCytat
Redakcja forum - DHI
(@redakcja-forum-dhi)
Eminent Member
Dołączył: 3 lata temu
Posty: 41
05/06/2019 8:08 am  

Dzień dobry,

1. Szczegółowy opis narzędzia „Species” znajduje się w dokumencie MIKE SHE User Guide. W celu uruchomienia narzędzia w zakładce Simulation specification, należy zaznaczyć opcję „Include Advection-Dispersion (AD) Water Quality”.

2. Kody gleb/gruntów w module strefy aeracji (Unsaturated Flow) definiowane są przez użytkownika i reprezentują gleby/grunty o zbliżonych właściwościach hydraulicznych (krzywa retencji wodnej oraz współczynnik filtracji w funkcji wilgotności, np. według wzoru Averjanova, Van Genuchtena). Właściwości hydrauliczne gleb definiowane są w pliku o rozszerzeniu uzs.

Do zobrazowania zagospodarowania zlewni można użyć CORINE Land Cover lub BDOT – zależnie od wielkości zlewni, przyjętej rozdzielczości i oczekiwanej dokładności modelu.

3. Dane przestrzenne do modelu MIKE SHE wprowadzane są w formacie dfs2. Konwersja plików ASCII do dfs2 możliwa jest za pomocą MIKE ZERO TOOLBOX, narzędzie GIS – GRD2MIKE.

Pozdrawiam,


OdpowiedzCytat
Share: